Calcority
Guide

Recipe cost calculator

Formula reviewed by Tahir Asif, CMA

A roast chicken plate for eight costs $4.16 a portion: $32.31 of ingredients plus a 3% allowance for oil and seasoning. The bone-in chicken is $14.65 of that, 45% of the plate, and it costs $5.86 for each pound that ends up served, not the $3.20 on the invoice, because only 54.6% of what you buy survives trimming and cooking. Leave out the cooking loss and the chicken reads $11.43, which is $0.40 a plate too low. Across the recipe, $8.81 of the ingredient cost, 27%, is paid for and never served.

The calculator costs each ingredient with trim and cooking yields kept separate, converts units, and shows how much to buy, where the waste is and which ingredients move the plate cost. It then gives food cost at your menu price and the price for your target.

Recipe cost calculatorLive

Ingredients

Recipe quantity is what ends up on the plate or in the finished dish. Yields are the share left after trimming and after cooking.

IngredientPrice paid $For qtyUnitRecipe qtyUnitTrim yield %Cook yield %Grams per cup

Grams per cup is needed only when a purchase unit is weight and the recipe unit is volume, or the reverse.

The starting values are illustrations. Measure your own yields and use your own prices.

Cost per portion

$4.16

Batch cost

$33.28

Food cost at your price

26.0%

Price at 30%

$13.87

Ingredient by ingredient

IngredientYieldBuy for the batchCostShareLost to trim and cooking
Chicken thighs, bone-in54.6%4.58 lb$14.6545.4%$6.65
Potatoes82.0%3.66 lb$3.2910.2%$0.59
Green beans90.0%2.22 lb$5.3316.5%$0.53
Butter100.0%0.38 lb$1.805.6%$0.00
Chicken stock100.0%0.19 gallon$1.504.6%$0.00
Olive oil100.0%0.06 litre$1.304.0%$0.00
Fresh herbs70.0%2.86 each$3.4310.6%$1.03
Lemons100.0%2.00 each$1.003.1%$0.00

Ingredients + 3% sundries for oil, salt and spices

$32.31 + $0.97 = $33.28

Paid for but not servedThe extra cost of trim and cooking losses, compared with a recipe where everything was usable.

$8.81 · 27%

Left per portion at $16.00 before labor and overhead

$11.84

If the biggest ingredients rise 10% in price

Chicken thighs, bone-in45% of the plate cost

+$0.19 per portion

Green beans17% of the plate cost

+$0.07 per portion

Fresh herbs11% of the plate cost

+$0.04 per portion

Cost is the recipe quantity times the edible-portion unit cost: purchase price divided by purchase quantity, divided by trim yield times cooking yield. Measure your own yields with a test, since they vary by product, cut and method. Labor and overhead are not included. Not accounting advice.

Free download · .xlsx · no signup

A recipe costing workbook: a unit table, up to 25 ingredient lines with trim and cooking yields, quantities to buy as purchased and the cost of losses, plus a yield test sheet for weighing a product as purchased, trimmed and cooked. Every formula is editable, and the starting values are illustrations.

Download the workbook

Who reaches for this

A chef writing a recipe card

Wants the cost per portion of a new dish, with the losses that happen between the delivery door and the plate.

A restaurant owner checking menu costs

Wants to know whether the numbers behind a menu price are still right after suppliers changed.

A caterer or a food truck

Wants to scale a recipe to a headcount and order the right amount as purchased.

A home baker or cottage food seller

Wants the cost of a batch, including ingredients bought in bulk and measured in cups.

A student of culinary or hospitality management

Wants the yield and edible portion cost method worked with real numbers.

Section 01

How this recipe cost calculator works

Cost of one ingredient line
Recipe quantity × (purchase price ÷ purchase quantity) ÷ (trim yield × cooking yield)
Cost per portion = (sum of the lines + sundries allowance) ÷ portions. Quantity to buy = recipe quantity ÷ (trim yield × cooking yield).

For each ingredient you enter what you paid and for how much, the quantity the recipe uses and its unit, and the yields. The recipe quantity is the amount that ends up on the plate or in the finished dish. The calculator converts the units, works out the edible-portion cost of the ingredient, and multiplies it by the quantity. The lines add up to the batch cost, and the batch cost divided by the number of portions is the cost per portion.

That cost per portion is the input to the next two questions in a kitchen. The food cost percentage calculator compares it with what the kitchen actually used, and the menu price calculator sets a price from it. Both are only as good as the recipe cost, which is why this page spends its effort on the losses and the units.

Section 02

As purchased and edible portion cost

Every ingredient has two costs. The as-purchased (AP) cost is what you paid per unit on the invoice. The edible portion (EP) cost is what a usable unit costs after the losses between the delivery door and the plate. The relationship is simple: EP cost = AP cost ÷ yield.

Hospitality textbooks give two examples. A whole turkey at $0.99 a pound with a 36% edible yield has an EP cost of $0.99 ÷ 0.36 = $2.75 a pound. A head of cauliflower at $1.29 a pound with a 60% yield is $2.15 a pound, and a 4-ounce portion costs $0.54. In both, the invoice price is misleading, and the gap grows as the yield falls.

Costing a recipe from the AP price is the most common error, and it always errs in the same direction. It understates the cost of every ingredient with a yield below 100%: meat and fish with bone and skin, vegetables with peel and stems, herbs with stalks. The result is a menu that looks more profitable on paper than it is in the kitchen.

Section 03

Trim yield and cooking yield

Yield percentage is the share of what you buy that ends up usable: usable weight ÷ as-purchased weight × 100. In a kitchen there are two stages of loss, and they should be measured separately.

Trim yield

What is left after you remove what you will not use before cooking: bone, skin, fat, peel, stems, shells. It is a property of the product and the cut, and of how the cook trims.

Cooking yield

What is left after cooking: water, rendered fat and shrinkage. it turns on on the method, the temperature, the time and the cut, and on whether the recipe quantity is measured raw or cooked.

They multiply. Bone-in chicken thighs with a 70% trim yield and a 78% cooking yield have an overall yield of 0.70 × 0.78 = 54.6%. A yield test shows how to find them: weigh 10 pounds as purchased, weigh what is left after trimming, and weigh what is left after cooking. If trimming leaves 7.0 pounds and cooking leaves 5.45, the trim yield is 70.0%, the cooking yield is 77.9% and the overall yield is 54.5%. At $3.20 a pound as purchased, the edible-portion cost is $3.20 ÷ 0.545 = $5.87.

What happens if you use only one

Many calculators take a single yield, and it is easy to enter only the trim yield. Costing 2.5 pounds of cooked chicken at the 70% trim yield alone gives 2.5 × $3.20 ÷ 0.70 = $11.43. With both yields it is 2.5 × $3.20 ÷ 0.546 = $14.65. The difference is $3.22 on the batch, $0.40 on a plate. On a dish that sells a thousand times a month, that is $400 of cost that a recipe card does not show.

Measure the recipe quantity the same way as the yield

The yield must match the way the recipe quantity is stated. If the recipe says 5 ounces of cooked chicken per portion, the cooking yield belongs in the cost. If the recipe says 8 ounces of trimmed raw chicken, only the trim yield does, since the cooking loss is already in the portion size. Mixing the two counts a loss twice or not at all, and it is the main reason two cooks costing the same dish get different answers.

Yields are measured, not looked up. They vary with the supplier, the grade, the season, the knife and the cook. Run a test on your own product when you set a recipe, and again when the supplier or the cut changes. The workbook has a sheet for the arithmetic, and three tests averaged are better than one.

Section 04

Converting units

Purchase units and recipe units rarely match. You buy butter by the pound and use it by the ounce, buy stock by the gallon and use it by the cup, and buy oil by the litre and use it by the tablespoon. Conversions within the same kind of measure are exact. A pound is 453.59 grams and 16 ounces of weight, a gallon is 3,785 millilitres and 16 cups, and a tablespoon is 14.79 millilitres.

Ingredient line
Bought as
Recipe uses
Cost
Butter
$4.80 per pound
6 ounces (0.375 lb)
$1.80
Chicken stock
$8.00 per gallon
3 cups (0.1875 gal)
$1.50
Olive oil
$22.00 per litre
4 tablespoons (59.1 ml)
$1.30

The one conversion you cannot do without a number

Weight and volume do not convert without a density. A cup is a volume, an ounce of weight is a weight, and how many ounces are in a cup depends on what is in the cup. A cup of sifted flour, a cup of packed flour and a cup of sugar all weigh different amounts. If flour comes in a 5-pound bag at $4.00 and a recipe needs 2 cups, you need to know what a cup of your flour weighs. At 120 grams a cup, which is an illustration, 2 cups is 240 grams or 0.53 pounds, and the cost is $0.42.

The calculator asks for grams per cup on any line that crosses from weight to volume, and it flags the line and costs it at zero if you leave the density blank. It does not guess. Counts, such as bunches or lemons, do not convert to weight or volume at all. Weigh a cup of the ingredient as you use it, write the number down, and reuse it.

A baked good, costed per piece

The same method works for a bakery or a home business, where the batch is the unit and the measures are cups. Take a batch of 24 cookies. Two cups of flour at 120 grams a cup, from a 5-pound bag at $4.00, costs $0.42. A cup of butter, 8 ounces, at $4.80 a pound costs $2.40. Two eggs at $0.35 each cost $0.70. The ingredients come to $3.52, and $3.52 ÷ 24 = $0.15 a cookie. Sugar, chips and the oven’s gas would add to it, and the batch size is the number to check: 24 cookies from a batch that really makes 20 would cost $0.18 each.

Section 05

A worked example, ingredient by ingredient

The example is a roast chicken plate for eight portions. Each portion has 5 ounces of cooked chicken, so the recipe serves 2.5 pounds. Prices, quantities and yields are illustrations.

Ingredient
Yield
EP unit cost
Line cost
Share
Chicken thighs, bone-in (2.5 lb served)
54.6%
$5.86 per lb
$14.65
45.4%
Green beans (2 lb)
90.0%
$2.67 per lb
$5.33
16.5%
Fresh herbs (2 bunches)
70.0%
$1.71 each
$3.43
10.6%
Potatoes (3 lb)
82.0%
$1.10 per lb
$3.29
10.2%
Butter (6 oz)
100%
$4.80 per lb
$1.80
5.6%
Chicken stock (3 cups)
100%
$8.00 per gal
$1.50
4.6%
Olive oil (4 tbsp)
100%
$22.00 per litre
$1.30
4.0%
Lemons (2)
100%
$0.50 each
$1.00
3.1%
Ingredients
$32.31
100%

Add a 3% allowance for the salt, pepper, extra oil and garnish that no one weighs, $0.97, and the batch costs $33.28. Divided by eight portions, the cost per portion is $4.16. At a $16.00 menu price, food cost is 26.0% and $11.84 is left per plate before labor and overhead. At a 30% target food cost, the price would be $4.16 ÷ 0.30 = $13.87.

Two lines carry most of the cost. The chicken is 45% of the ingredient cost, and the green beans and herbs add another 27%. A costing that gets those right is close, and one that gets them wrong is not, whatever it does with the lemons.

Check the card against a plated dish

Before trusting a recipe cost, plate one portion the way the line does and weigh what is on it. If the card says 5 ounces of cooked chicken and the plate carries 6, the chicken costs 20% more than the card says: $14.65 becomes $17.58 across the batch, and the plate rises from $4.16 to $4.54. Do this for the highest-cost ingredient on each main dish, at a busy moment and not a quiet one, since portions drift when the line is rushed.

Section 06

How much to buy

The same yields answer the ordering question. The as-purchased quantity you need is the quantity served divided by the yield: quantity needed = portions × portion size ÷ yield. To serve 2.5 pounds of cooked chicken at a 54.6% yield you must buy 2.5 ÷ 0.546 = 4.58 pounds. Without the yield, you would order 2.5 pounds and be short by almost half.

Ingredient
Served
Buy for the batch
Chicken thighs, bone-in
2.50 lb
4.58 lb
Potatoes
3.00 lb
3.66 lb
Green beans
2.00 lb
2.22 lb
Fresh herbs
2 bunches
2.86 bunches

Scaling works the same way. A catering order for 120 covers is 15 times the eight-portion batch, so the chicken order is 4.58 × 15 = 68.7 pounds. The yield does not change with the batch size, although a very large batch may trim and cook differently, so retest when you scale up by a large factor.

Section 07

Where the waste is

The calculator shows the cost of the losses on each line, the difference between the cost at the edible-portion price and the cost if everything bought were usable. In the example, $8.81 of the $32.31, or 27%, is paid for and never served. The chicken accounts for $6.65 of it, the herbs $1.03, the potatoes $0.59 and the green beans $0.53.

This is the number to look at when you want to reduce cost without touching the plate. Trim losses can be reduced with a better cut, a better knife skill or a different form of the product: boneless thighs cost more per pound and yield more, and the comparison is a matter of edible-portion cost, not price per pound. Cooking loss can be reduced with a different method. And some trim is not waste at all: bones make stock, and trimmings can go into a staff meal or a sauce, which reduces the true cost of the loss.

Comparing forms of the same product

Yield is the reason the cheapest product per pound is not always the cheapest per plate. Suppose boneless thighs cost $5.50 a pound with an 88% trim yield and a 78% cooking yield, which is 68.6% overall. The edible-portion cost is $5.50 ÷ 0.686 = $8.01 per pound, against $5.86 for the bone-in thighs. The bone-in product still wins on ingredient cost here, but with a labor cost to bone them the gap is narrower than it looks, and with a different price it could reverse. Compare on edible-portion cost, and then on labor.

Section 08

Which ingredients move the cost

Not every price matters equally. A 10% rise in the chicken adds $0.19 to the plate. A 10% rise in the green beans adds $0.07, and in the herbs $0.04. The share of the plate an ingredient takes tells you how closely to watch its price: the top two or three lines usually carry most of the exposure.

If this ingredient rises 10%
Share of the plate
Added cost per portion
Chicken thighs
45%
+$0.19
Green beans
17%
+$0.07
Fresh herbs
11%
+$0.04

Use it to decide where to negotiate, where to lock a price and which ingredients a substitution could protect. It also tells you which recipe costs need refreshing first when a price moves. A change in the price of lemons can wait. A change in the price of chicken should not.

Section 09

Sub-recipes, sundries and portions

Sauces, stocks and other sub-recipes

A sauce that goes on several dishes should be costed once. Cost the sauce as its own recipe, with its ingredients, yields and number of servings, and use its cost per serving as a line in each dish. If a pan sauce costs $6.40 a batch and yields 16 servings, it is $0.40 a serving, and a plate that uses one serving carries $0.40. In the calculator, enter it as a line priced at $0.40 for each, with a recipe quantity of one each per portion. When the sauce recipe changes, one update flows to every dish.

Sundries

Salt, pepper, cooking spray, a splash of oil and a sprig of garnish are too small to weigh on every plate and too large to ignore across a menu. An allowance as a percentage of the ingredient total covers them. The calculator uses 3% as an illustration, which adds $0.97 to the example batch. To find your own, cost a few dishes in full detail and see how much the small items add to the total. An ingredient that is small on one plate but used everywhere, like the oil, can deserve its own line.

Portions

The cost per portion depends on how many portions the batch really produces at the size you plate. A recipe that says it serves eight may serve seven at your portion size. Weigh a few finished plates and count what the batch yields. If the batch makes seven portions instead of eight, the cost per portion is $33.28 ÷ 7 = $4.75, not $4.16. Portion control is a cost control, and the plate you weigh is the plate you cost.

Keeping recipe cards current

A recipe cost is a snapshot, and the useful habit is a routine. Keep prices in one place, such as a purchasing sheet, so that one change flows to every recipe that uses the ingredient. Review the top ingredients by cost every month, and the rest each quarter. Retest yields when you change a supplier, a cut or a method, and date every card so that you know how old its numbers are.

Plate waste, food that comes back uneaten, is a real cost that a recipe card does not capture. It shows up as a gap between theoretical and actual food cost, and the food cost percentage page shows how to find it. The recipe card describes the plan, and the period figure describes what happened.

Section 10

From recipe cost to menu price

The recipe cost is the start of a price and not the end of one. Divide the cost per portion by the menu price to get the dish’s food cost percentage, and divide by the target percentage to get the price that would hit it. The example plate is 26.0% at $16.00 and needs $13.87 for a 30% target. Those are the quick answers.

The rest of the price decision, direct labor, overhead, delivery, and how the dish fits in the mix, is on the menu price calculator. Once the dish is on the menu, the food cost percentage calculator compares this theoretical cost with what the kitchen actually used, and the gap between them shows whether the recipe card describes what happens on the line. For a product you make in batches and sell by the unit, the cost per unit calculator covers fixed and variable costs beyond the ingredients.

Section 11

Common mistakes

Costing from the as-purchased price

It understates every ingredient with a yield below 100%.

Using one blended yield

Trim and cooking losses compound. Measure them separately and multiply.

Counting a loss twice, or not at all

The yield must match how the recipe quantity is stated, raw or cooked.

Converting cups to ounces without a density

A cup is a volume and an ounce a weight. Weigh your own ingredient.

Assuming the recipe’s portions

Weigh plates and count what the batch really yields at your portion size.

Leaving out the small items

A sundries allowance covers oil, seasoning and garnish across the menu.

Letting costs go stale

Update from current invoices when major prices change, and retest yields when a supplier or a cut changes.

Using a yield from a table instead of a test

Yields depend on your product, your cuts and your cooks. Measure them.

Section 12

What this calculator can't tell you

It costs the ingredients you enter at the prices and yields you enter. The yields, prices and portions in the example are illustrations, and I have not published a yield table, because yields vary with the product, the cut, the method and the cook, and a figure from a table is not a measurement of your kitchen.

It does not include labor, overhead, packaging or the cost of waste beyond trim and cooking, such as spoilage in storage or plate waste. It converts weight to volume only with a density you supply. It assumes a single purchase price per ingredient and does not average across suppliers or invoices.

This is a planning aid, not accounting advice.

Section 13

Sources

The edible-portion cost method, EP cost = AP cost ÷ yield, and the quantity formula, quantity needed = portions × portion size ÷ yield, are standard in hospitality costing and are set out in college food-service textbooks, including the Penn State recipe and menu costing chapter, which gives the turkey and cauliflower examples used above. Unit conversions use the standard U.S. definitions. The examples were computed with the same engine as the calculator and checked by hand: 2.5 lb × $3.20 ÷ 0.546 = $14.65, and $33.28 ÷ 8 = $4.16.

Section 14

Frequently asked questions

Price each ingredient at the quantity the recipe uses, add up the lines, and divide by the number of portions. For each line, cost = recipe quantity × edible-portion unit cost, where the edible-portion cost is the as-purchased unit cost divided by the yield. In the calculator’s example, eight ingredients cost $32.31, with a 3% allowance for oil and seasoning the batch is $33.28, and eight portions cost $4.16 each.

Cost per serving = total recipe cost ÷ number of servings the batch produces. Use the number of portions you actually serve at the portion size you actually plate, not the number the recipe says. A batch that costs $33.28 and yields 8 portions is $4.16 a portion. If the portions are smaller, or you lose some in service, the cost per serving changes, so weigh a few plates before trusting the count.

Edible portion cost, or EP cost, is the cost of an ingredient after trim and cooking losses: as-purchased cost ÷ yield percentage. Chicken at $3.20 a pound with a 54.6% yield after trimming and cooking costs $5.86 for each usable pound. It is the number that belongs in the recipe, because it is what the food served really cost. The as-purchased price understates it for every ingredient with a yield below 100%.

Yield percentage is the share of a purchased ingredient that ends up usable: usable weight ÷ as-purchased weight × 100. Ten pounds of bone-in chicken that gives 7 pounds after trimming has a trim yield of 70%. If cooking then leaves 5.45 of those 7 pounds, the cooking yield is 77.9%, and the overall yield is 54.5%. Measure yields with a test, since they vary by product, cut and cooking method.

Trim yield covers what you remove before cooking, such as bone, skin, peel and fat. Cooking yield covers what is lost in cooking, such as water, rendered fat and shrinkage. They multiply: 70% trim yield and 78% cooking yield give 54.6% overall. Using only one understates the cost. Costing the chicken in the example with the trim yield alone gives $11.43, against $14.65 with both, a $3.22 difference, or $0.40 a plate.

A volume measure such as a cup converts to weight only with a density, since a cup of flour, sugar or chopped onion weighs a different amount. A cup is 236.6 millilitres, and a cup of a particular flour might weigh 120 grams, though the figure varies by product and by how it is packed. Weigh a cup of your own ingredient and enter it. Weight to weight and volume to volume convert exactly.

As-purchased quantity = quantity served ÷ yield. To serve 2.5 pounds of cooked chicken at an overall yield of 54.6%, you must buy 2.5 ÷ 0.546 = 4.58 pounds. The same formula works from portions: quantity needed = portions × portion size ÷ yield. Ordering from the cooked quantity without the yield leaves you short by nearly half in this example.

Cost the sauce as its own recipe first, with its ingredients, yields and number of servings. Then use its cost per serving as a single line in the parent recipe, priced per serving or per unit, with the quantity that goes on the plate. Costing the sauce from scratch inside every dish that uses it invites errors when its recipe changes. Keeping it separate means one update flows to every dish.

Yes, but you do not need to weigh a pinch of salt. Many kitchens add a small percentage of the ingredient total as an allowance for oil, seasoning, garnish and other small items. The calculator uses 3% as an illustration, which adds $0.97 to the $32.31 batch. Measure your own by costing a few dishes in detail and seeing how much the small items add. A high-use item such as olive oil deserves its own line.

No. Recipe cost is the cost of the ingredients. Labor and overhead are separate costs that a menu price also has to cover. The food cost percentage calculator compares this cost with what was sold, and the menu price calculator adds direct labor and overhead when it sets a price. A dish can have a low recipe cost and a high total cost if it needs a lot of hands-on time.

Whenever a major ingredient price changes, and at least quarterly. Recipe costs go stale quietly: if chicken rises 10%, the cost of every chicken dish rises with it, and in the example that is 19 cents on a plate that costs $4.16. Update from current invoices, and retest yields when you change a supplier, a cut or a method. A stale card produces a variance that looks like a kitchen problem and is really a paperwork one.

Recipe cost per portion is the numerator. Divide it by the menu price to get the food cost percentage for the dish, so $4.16 at $16.00 is 26.0%. The dish-level figure is the theoretical cost that the kitchen should achieve. The period figure, from inventory and sales, shows what it did achieve. The gap between them is the variance covered on the food cost percentage page.

Take the cost per portion to the menu price calculator to set a price, or to the food cost percentage calculator to check it against what the kitchen used.

Glossary:Recipe Costing,Edible Portion Cost,Food Cost Percentage,Cost-Plus Pricing

Related calculators